• 45. výročie Gymnázia Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach

• 18.09.2024 08:30
      • 20. mája 2016 sa na gymnáziu Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach zavreli symbolicky brány za tohtoročnými maturantami, do školy sa vrátia už len aby úspešne zdolali maturitné otázky.
        Ich osemročné, resp. štvorročné štúdium uzavrela slávnostná akadémia venovaná tentokrát aj oslavám 45. výročia zriadenia gymnázia v podobe, ako ho poznáme dnes.

• História školy je ale podstatne dlhšia.
        Teplické gymnázium je totiž jedným z pokračovateľov najstaršieho slovenského Gymnázia v Kláštore pod Znievom.

V školskom roku 1970/71 však stredná škola nadobudla dnešnú podobu. Dnes je jej oficiálnym názvom Spojená škola Turčianske Teplice a jej súčasťou je aj Materská škola a Základná škola Horné Rakovce.

Počas programu zazneli slová o dejinách a peripetiách školy, sťahovaní sa i personálnom obsadení za tie roky. Študentom sa prihovoril i primátor mesta Turčianske Teplice Mgr. Igor Hus, ktorý je súčasne aj jeho absolventom. Okrem neho sú bývalí študenti úspešní doslova po celom svete. Pracujú na významných postoch v médiách, vede, medicíne. Poľský velvyslanec Slovenskej republiky, Dušan Krištofík, tiež absolvent turčianskoteplického gymnázia, zavíta začiatkom júna do svojej bývalej školy na besedu.

V hľadisku zasadli poslanci mesta, viceprimátor i riaditelia škôl a inštitúcii ako aj bývalí pedagógovia. Študenti vo svojom vystúpení ponukli spev, tanec, zábavu i vážne zamyslenie sa nad dnešnou dobou i obdobím dospievania.
        Maturantov zo IV.A a VIII.G vyprevadili triedni učitelia PhDr. Drahomíra Miškusová a Mgr. Peter Gemerský. K slávnostnej tradícii patrí aj príhovor riaditeľky Gymnázia Mikuláša Galandu Ing. Kataríny Hankovej. Za všetkých spolužiakov sa následne poďakovali Kristína Lichnerová a Matej Štrba.

Študenti nižších ročníkov pripravili pre svojich odchádzajúcich študentov multikultúrny a mnohojazyčný program.Všetci účinkujúci vložili do rozlúčky kus srdca.

Dvere pre absolventov zostávajú vždy otvorené a učitelia i spolužiaci sa potešia návšteve po roku, po dvoch, či aj po desiatich. Veríme, že sa im bude dariť šíriť dobré meno seba a aj mesta na Hornom Turci a že škola v ďalších rokoch pripraví do ďalšieho života množstvo úspešných a šťastných mladých ľudí.

Miriam Hechelmann